مغزت را به شارژ بزن! – وبگاه شخصی

ارسال شده توسط
دانستنیها – ترجمه از مهتاب خسروشاهی: مغز انسان، ماشین ظریف و قابل تنظیمی است که عملکرد و احساس آدمی را کنترل می کند؛ اما این ساختار، برای عملکرد بهتر، نیازمند روغن کاری و تیونینگ است

هر نوع فعالیت ذهنی با ایجاد، افزایش طول و تقویت مسیرهای انتقال اطلاعات بین نورون ها، توانایی شناختی مغز را تقویت می کند. در حالت کلی هرچه مسیرهای ارتباطی درون مغز بیشتر باشد، توانایی های ادراکی بهتری خواهیدداشت.

مکمل ها


ریتالین:
شهرت «ریتالین» به خاطر درمان کودکان مبتلا به «اختلال کم توجهی- بیش فعالی» (ADHA) است. به نظر می رسد ریتالین و سایر مشتقات دارویی آن هم ویژگی افزایش قدرت تمرکز در بزرگسالان مبتلا به بیش فعالی- کم تمرکزی داشته باشند. این دارو و مشتقات آن ممکن است روی افرادی که مبتلا به این اختلال نیستند هم، تاثیر داشته باشد، اما تحقیقات علمی، دلیلی در تایید این حدس نیافته اند. دانشجویان تحصیلات تکمیلی که در آخرین روزهای منتهی به ارائه پایان نامه به مصرف ریتالین روی می آورند تا شب ها هم بیدار بمانند، عموما خاطره خوبی از مصرف این دارو به یاد ندارند.

مغزت را به شارژ بزن! 

ضدالتهاب ها: التهاب زمانی اتفاق می افتد که سلول های بدن به عامل مزاحمی حمله می کنند. تحقیقات متعددی، التهاب را به برخی مشکلات مغزی مانند افسردگی، فراموشی و اختلال  های رفتاری مرتبط کرده است. به نظر می رسد التهاب تا حدودی در شکل گیری بیماری آلزایمر نقش داشته باشد. شواهد روزافزونی نشان می دهد که پلاک های آمیلویید مرتبط با این بیماری، عامل این بیماری نیستند؛ بلکه این واکنش التهابی مغز در برابر پلاک هاست که باعث آسیب دیدگی و از بین رفتن سلول های مغز می شود. شاید این یافته بتواند توضیح دهد که چرا مصرف دوز پایین قرص آسپرین- که به خاطر خاصیت ضدالتهابی اش معروف است- به توقف روند افت عملکردهای شناختی بیماران آلزایمری منجر می شود (همان طور که استفاده از آن به جلوگیری از سکته و ابتلا به بسیاری از انواع سرطان ها کمک می کند). البته پزشکان و مقامات مسئول، مصرف آسپرین را به افراد سالم توصیه نمی کنند؛ اما ممکن است در آینده اثبات شود که مصرف دوز اندک آن در افراد سالم هم می تواند راهکار خوبی برای جلوگیری از ابتلا به بعضی بیماری ها باشد.
داورهای ضدافسردگی: افسردگی تنها یک حس یا حالت نیست؛ بلکه این اختلال تاثیر عمیقی روی ادراک کلی شخص می گذارد. از این موارد می توان به اختلال در حافظه به شکل محو شدن خاطرات، کندشدن فرایند تفکر و تصمیم گیری اختلال ادراکی اشاره کرد. بیشتر داروهای ضدافسردگی، شرایط نامناسب روانی شخص را به حالت عادی باز می گردانند و به نظر می رسد مصرف برخی از آن ها مانند بوپروپیون، پروزاک، ریبوکستین و خانواده SNRI (بازدارنده های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین) می تواند افراد عادی و غیرافسرده را هم در شرایطی بهتر از حالت عادی قرار دهد؛ اما شکی نیست که مصرف این داروها هم عوارض جانبی نامناسبی به همراه خواهندداشت. بنابراین مصرف آن ها جز با توصیه پزشک، ایده عاقلانه ای نیست.

مغزت را به شارژ بزن! 

داروهای نسخه ای: مودافینیل، دارویی خاص برای کنترل «حمله خواب» (نارکولپسی) است که مصرف آن بدون نسخه پزشک متخصص مجاز نیست؛ اما به نظر می رسد این دارو به طور کلی باعث افزایش سطح هوشیاری مغز می شود. پژوهشگران «دانشگاه آکسفورد» و «دانشکده پزشکی هاروارد» (که حدود یک چهارم از دانشجویانش برای انجام بهتر کارهایشان از این دارو استفاده می کنند) با بازبینی ۲۴ پژوهش مختلف درباره تاثیر مصرف داروی مودافینیل روی مغز، به این نتیجه رسیده اند که مصرف این دارو با بهبود مهارت های تفکر، توانایی های برنامه ریزی، تصمیم گیری، انعطاف پذیری، فراگیری، حافظه و خلاقیت را با کمترین عوارض جانبی افزایش می دهد. دکتر «گای گودوین»، رییس «کالج نوروسایکوفارماکولوژی» اروپا می گوید: «به نظر می رسد این دارو، نخستین «داروی هوش» واقعی است که با ارتقای سطح هوشیاری به دانش آموزان برای آماده شدن برای امتحان کمک می کند.»

زمانی که فعالیت فکری جدیدی آغاز می کنید، بافت های ارتباطی تازه ای در آن بخش از مغز که مرتبط به فعالیت مورد نظر است، ساخته می شود و پرورش پیدا می کند؛ درست مانند زمانی که با وزنه زدن، عضله دوسر بازو تقویت می شود. برای آن که مهارت شناختی خود را تقویت کنید، بالطبع باید فعالیت های ذهنی گسترده ای مانند مهارت های حرکتی (فعالیت فیزیکی)، کلامی، فعالیت های اجتماعی، برنامه ریزی، بازی، انجام محاسبات، نوشتن، خواندن و سخن گفتن انجام دهید، اما مسئله این جاست که بدن به انجام ندادن همه این مهارت ها متمایل می شود و به طور مشخص با بالا رفتن سن، ترجیح می دهد فعالیت های کمتری انجام بدهد.

مغزت را به شارژ بزن! 

حفاظت از مغز

داروها

«پایگاه جامع مطالعات داروهای طبیعی» (NMCD)، سازمانی غیرتجاری که اطلاعات به دست آمده در تحقیقات علمی را پیوسته گردآوری و بازبینی می کند، در میان ۵۰ مکمل غذایی و دارویی که داده هایش را در اختیار داشت، نتوانست حتی یک مکمل را با اثرات اثبات شده شناسایی کند. کارشناسان NMCD، تعداد اندکی از این مکمل ها را «احتمالا موثر» تشخیص دادند؛ اما شواهد کافی برای قضاوت در مورد عملکرد بقیه مکمل ها وجود نداشت.

سازمان «کوکران» (Cochrane، یکی از بزرگ ترین مارکز مستقل بین المللی در حوزه سلامت) در سال ۲۰۱۲ (۱۳۹۱) مقالات مرتبط با امگا ۳ را بازبینی کرد و سند محکمی در تایید اثر امگا ۳ بر کاهش خطر ابتلا به ناتوانی ذهنی نیافت. تحقیقات گسترده تر پژوهشگران کانادایی در سال ۲۰۱۵ (۱۳۹۴) که داده های آماری را با نتایج حاصل از پژوهش های پیشین ترکیب کرده بودند هم به نتیجه مشابهی رسید: «دریافت اسید چرب امگا ۳، ویتامین های خانواده B و مکمل های ویتامین E، تاثیر شناختی خاصی روی افراد میانسال کهنسال فاقد بیماری زوال عقل ندارد.»

برای پیشگیری از سکته مغزی این خوراکی ها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.