انقراض گونه های حیات وحش سبب نابودی جنگل ها می شود – وبگاه شخصی

ارسال شده توسط

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به تخریب بخش وسیعی از جنگل های هیرکانی و زاگرس گفت: انقراض برخی گونه های حیات وحش مانند ببر هیرکانی و شیر یال کوتاه سبب نابودی بخش زیادی از جنگل های ایران شده است

عمق تالاب انزلی که یکی از مشهورترین تالاب های کشور است از ۱۴ به کمتر از یک متر کاهش یافته است.

آخرین ببر هیرکانی در اواخر دهه ۱۳۳۰ از بین رفت که پس از آن مساحت های جنگل ها هیرکانی از ۳٫۶ دهم میلیون هکتار به ۱٫۶ میلیون هکتار در طول ۶ دهه کاهش یافته است.

تا زمانی که این گونه های جانوری ارزشمند در جنگل های کشور حضور داشتند متخلفان نمی توانستند برای چوب بری ورود کنند. وی به وجود پدیده ریزگردها در ۲۵ استان کشور اشاره کرد و افزود: مرگ جنگل ها می تواند به بحران زیست محیطی منجر شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

وی ادامه داد:۱۸ میلیون اصله درخت بلوط منطقه زاگرس در سه دهه اخیر نابود شد که ارتباط مستقیمی با انقراض گونه ارزشمند شیر یال کوتاه در این مناطق داشته است.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به تخریب بخش وسیعی از جنگل های هیرکانی و زاگرس گفت: انقراض برخی گونه های حیات وحش مانند ببر هیرکانی و شیر یال کوتاه سبب نابودی بخش زیادی از جنگل های ایران شده است.

حفظ منابع آب و خاک به عنوان ارکان اصلی کشاورزی، صنعت گردشگری، هوای پاک و نهایت زندگی سالم نیازمند حفاظت از جنگل هاست.

محمد درویش در دوره آموزشی مدیریت محیط زیست فرهنگیان در گچساران افزود: نابودی بخش عمده ای از جنگل های هیرکانی در استان های گیلان، مازندران و گلستان ارتباط مستقیمی با انقراض ببر هیرکانی دارد.

عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور تصریح کرد: جنگل های هیرکانی تنها یادگار دوره قبل از یخبندان در جهان است.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *